Vězení jako domov pro bezdomovce

Už jako malé děti jsme všichni slýchávali, abychom se nedopustili něčeho špatného, nebo se nestýkali s někým zlým, protože jinak můžeme skončit ve vězení. A vězeňské cely se popisovaly skutečně děsivě – jako špinavé, zapáchající, stísněné místnosti, kde je pouze postel a jedna židle, navíc je obehnána mřížemi.

Ale jak doopravdy vězeňské cely vypadají?

Téměř se dá říct, že opak našich představ je pravdou. Mnoho vězeňských cel bylo v poslední době zrekonstruováno a nyní jsou skoro tak pěkné, jako bydlení v paneláku. Příjemně barevné zdi, dřevěný nábytek vůbec nepůsobí, že by tam měl být člověk zavřený za nějaký zločin.

Autor obrázku: Oh-Berlin.com

Jak vězni jedí?

Z kriminálních filmů známe typickou vězeňskou stravu ve formě nějaké kaše, která se podává téměř pořád. Ale pravda je, že vězni dostávají najíst lépe, než si zaslouží. Strava se jim podává pravidelně pětkrát denně. A jen tak pro zajímavost jak vypadá jídelníček na jeden den pro vězně:

  • Snídaně: jogurt, máslo, pečivo, bílá káva
  • Svačina: tvaroh
  • Oběd: hovězí polévka s masem a nudlemi, čevapčiči, brambor
  • Svačina: uzený sýr, pečivo
  • Večeře: těstoviny se šunkou

A nejen, že si dopřávají takovou dobrou stravu, ale samozřejmě se bere ohled na různé alergie nebo jiný zdravotní stav.

Takže proč se bezdomovci, hlavně za zimu, derou do věznic? Odpověď je jednoduchá. Protože vězení jim nejen nabízí pěkný pokoj, který nabízí teplo noc namísto chladné zimní noci pod mostem. Navíc bude mít takový komfort, že se mu bude pětkrát denně podávat strava. A co je na tom nejlepší? Že všechno bude zadarmo. Takže pro bezdomovce je vězení v zimě jako ráj na zemi. Samozřejmě, že je pro ně lepší spáchat nějaký lehký trestní čin (třeba krádež) a zimu přečkat – z jejich pohledu- v luxusním hotelu.

Jak se na věznice dívají prostí, nevinní lidé?

Samozřejmě, že je každý rád, že jsou tito pachatelé za mřížemi a neohrožují ostatní lidi. Ale na druhou stranu – proč mají být takto hýčkání, když provedli něco hrozně špatného? Navíc tento komfort si mohou dopřávat díky našim penězům. Naše peníze, které jdou státu, částečně platí i vězně. A jaká je motivace pro vězně? Záleží, jak se na to podíváte z pohledu vězně, je obrovská motivace jít do vězení, protože nic horšího než pobyt ve vězeňské cele ho nečeká. A jak už bylo řečeno, tyto cely jsou krásné, na to, že mají být pro lidi, kteří něco provedli.

2 komentáře u „Vězení jako domov pro bezdomovce“

  1. Delinkvence, či delikvence, je stejná nemoc, jako třeba zlámaná noha. Že tomu nerozumíte, nechcete to pochopit, či se vám to nelíbí, nic nemění na tom, že tomu tak je.

    Proč se, proboha, serete do věcí, o kterých nic nevíte? Penologii nechte na odbornících, vy se věnujte svému.

  2. A, ano, ještě jedna věc:

    Stravní norma na jednoho vězně činí Kč 57.00 na den, za to pět jídel není, nevím, kde to autor(ka) článku vyštrachala.

    Ex lege má vězeň právo na tři jídla za den, vězeň, který pracuje, má nárok na dopolední olovrant. Toť vše. Nemá-li vězeň lékařem uznané dietní stravování, strava se musí vlézt do oněch Kč 57.00.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *