Venku je příjemně, teploty jarní, ptáci zdá se chtějí hnízdit, není divu, že nás příroda táhne vyrazit si na vzduch. Zvláště po překonaných obžerstvích některých z nás je procházka přímo naší povinností.
Pokud neodhadneme vrstvy oblečení, lehce se nám stane, že se při zapocení rozepneme nebo část oděvu svlékneme. A právě tehdy nás příjemně ovane ochlazující větřík. Způsobí nám úlevu, ale jenom momentální. Právě tehdy nastává naše prochladnutí, které rozpoznáme už na druhý den, kdy musíme dýchat ústy, hlavu máme jako cizí a celé tělo máme jakési znavené.
Pokud jsme si v létě vytvářeli zásoby a sušili bylinky, uvaříme si čaj. Jednou z černého bezu, podruhé z tužebníku, výborné jsou čaje zahřívací, z čerstvého zázvoru. Na vypocení je skvělý čaj lipový. Stejně tak si lze dobře připravit i čaje zakoupené, kterých je dnes obrovské množství. Velmi dobře pro zahřátí působí čaje s přidaným kořením.
Vyzkoušejte určitě medvědí mléko. Dva šálky za večer vám musí pomoci. Medvědí mléko připravíte tak, že do hodně teplého mléka přidáte 0.5 dl rumu a lžíci medu. Je výborné.
Když k tomu přidáte rozehřátí těla teplou koupelí, budete ráno jako rybičky. Do vany vsypete půl kilogramu kuchyňské soli, napustíte vodu nejteplejší, co snesete. Pozor při problémech se srdcem, či vysokém tlaku, tehdy bývá nejen nepříjemná, ale i škodí. Poležíte si v takto připravené koupeli asi 20 minut, spláchnete potom ze sebe sůl, zabalíte se do prostěradla a zalehnete.
Průběžně přes zimní období bychom si měli dopřávat bylinky na posílení imunity. Echinaceu, rakytník, medvědí česnek – to je klasika v bylinkách, za které bychom neměli šetřit, když se rozhodujeme, zda koupit či netřeba. Jsou k dostání jak v tinkturách, tak v tabletkách, ale i oleje.
Když se k lehkému prochladnutí přidá kašel a teplota, zřejmě budeme potřebovat lékaře. Než se k němu ale vypravíme, víme, že teplota do 38° tělu pomáhá vytvářet obranné látky, proto ji nebudeme za každou cenu hned srážet dolů na normál.
Kašli ale můžeme pomoci výborným babským receptem, který když vyzkoušíte, nedáte na něj dopustit. Natřeme hrudník nesoleným sádlem, přiložíme igelitový sáček, abychom nezamastili oblečení či peřiny a připevníme k tělu zabalením do ručníku, plenky a podobně. Necháme působit do rána a věřte, že vykašlávání bude lehčí.