Kdopak by neměl rád naše, ale i zahraniční filmy? V zimních obdobích, kdy jsme rádi doma a užíváme si tepla vyhřátých gaučů a postelí si často pouštíme různé žánry filmů. Ať už máte rádi jakékoli, začíná ožívat trend, kdy lidé vybírají filmy podle režiséra, autora, nebo místa, kde se natáčely. Jak dnes mezi sebou bojují?
Jsou tři pohledy na tuto věc:
- Je starší generace, která na české klasice vyrostla a neumí a nechce žít bez toho, aby svůj volný čas vyplnila typickými českými filmy.
- Pak je generace, která se ráda kouká na staré české filmy, některé zná zpaměti, ale zároveň se ráda podívá i na nové americké filmy.
- A poslední generací je ta, která staré české filmy vůbec nezná a vyrůstá na nových amerických filmech.
Měly by se na televizní obrazovky vrátit české klasiky?
Ano, je pravdou, že i dnes se na televizi objeví starý český film, ale zcela výjimečně. A mnoho starších lidí by uvítalo, kdyby se na své oblíbené filmy mohli dívat častěji. A také by to bylo správné ponaučení pro mladou generaci, která žije na často naivních amerických filmech.
Jsou české klasiky kvalitnější než americké filmy?
Každý má na to jiný názor, ti kteří jsou na ně zvyklí, nedají na ně dopustit. Ale všichni musíme uznat, že ve starém českém filmu museli ukázat herci vše, co v nich bylo. Musí zpívat, tancovat a být perfektně komičtí. Kdežto v těch amerických filmech se vše sehraje na stejno – láska, nevěra a pak se vrátí k sobě. Prostě naivní a sladké komedie. Samozřejmě, že se najdou i americké filmy, které jsou kvalitní a zaujmou člověka.