V budově Obecního domu v Praze byla už v roce 2013 otevřena galerie Pražské mincovny. Milovníci historie tak mají jedinečnou možnost zhlédnout její zlatou i stříbrnou produkci. A nejen to. K vidění je úžasná replika Svatováclavské koruny zhotovená zlatýma rukama Jiřího Urbana.
Přenesme se do minulosti
Přesně 2. září 1347 Arcibiskup Arnošt z Pardubic potvrdil korunovaci Karla IV. na českého krále tím, že mu usadil na hlavu Svatováclavskou korunu. Tu nechal zhotovit sám Karel IV. a rozhodl, že všichni čeští králové budou nadále korunováni právě touto korunou. Svatováclavská koruna se stala korunovačním klenotem určeným pouze na den korunovace, nikdy jindy.
Unikátní skvost
Svatováclavská koruna je vyrobena ze zlata, přičemž samotná výzdoba oplývá nejedním specifikem. Na vrcholu koruny je umístěn kříž, který snad obsahoval trn z útrpné koruny Ježíše Krista. Drahokamy rozhodně nebyly vybrány náhodně. Safíry, perly, rubíny, smaragdy a červené spinely mají svůj význam. Safír představuje ochranu panovníka, rubín zase bojuje se zlem a vysílá silnou mužskou energii. Smaragd je znám jako kámen moudrosti a lásky.
Věrná replika byla zhotovena s pečlivostí a citem
Zlacené stříbro a skleněná kompozice jsou hlavními materiály repliky Svatováclavské koruny. Díky precizní ruční práci zlatníka Jiřího Urbana tak máme šanci vidět autentickou repliku koruny, jejíž výroba trvala celých devět měsíců.
Repliku Svatováclavské koruny si lze prohlédnout zcela zdarma a bez dlouhého čekání ve frontě. Byla zhotovena na podnět Pražské mincovny a.s. a je trvale umístěna v Obecním domě v Praze.
Prohlédněte si umělecké ražby mincí
Pražská mincovna vás seznámí s mincemi napříč historií. Zlaté mince, floreny, Jana Lucemburského či zlaté dukáty vydané za Karla IV. a mnoho dalšího. Každá korunová mince ČNB obsahuje stylizovanou Svatováclavskou korunu jako symbol české měny i mincovnictví samotného.