Bez pocení by člověk nemohl fungovat. Slouží totiž k naší termoregulaci, ochlazování organismu při horku nebo zvýšené zátěži. Ať chceme nebo ne, potí se prostě každý. Proč nás tedy pocení obtěžuje a připadá nám nehygienické? Na vině je bezesporu zápach, který s pocením souvisí. Za ním stojí rozklad bílkovinných a tukových složek potu, ač je pot tvořen prakticky hlavně z vody. Ty jsou navíc živnou půdou pro bakterie a zápachu už nic nezabrání.
Co s tím
Řešení je poměrně jednoduché. Bojovat proti zapáchajícímu potu můžeme použitím deodorantů nebo antiperspirantů. Ač se to zdá v dnešní době jako samozřejmost a základní hygienický návyk, statistiky hovoří trochu jinak. Podle nich totiž deodoranty používají téměř ¾ žen, zatímco ani ne 50% mužů. Oproti ostatním evropským zemím v tomto ohledu skutečně zaostáváme. U mužů je navíc pot daleko aromatičtější, protože mají více potních žláz, které jsou navíc aktivnější než u žen.
Deodorant nebo antiperspirant
Deodoranty a antiperspiranty mají stejný cíl – potlačit zápach potu, jejich působení je ale odlišné. Deodoranty pouze překrývají zápach potu, zejména díky obsahu alkoholu a parfému. Antiperspiranty zabraňují pocení jako takovému. Mechanicky totiž uzavírají potní žlázy, vytváří na kůži gelovitou vrstvu a potrava pro bakterie v podobě bílkovinných a tukových složek potu se zcela minimalizuje.
Toho, že by antiperspiranty bránily odchodu odpadních látek spolu s potem se není třeba obávat. Toxiny se totiž z těla dostávají hlavně vyměšováním, nikoliv pocením.
Jaký typ vybrat
Spreje se velice snadno aplikují a jejich výhodou je, že po aplikaci zůstává kůže suchá. Navíc odpadá i jejich kontakt s pokožkou, neboť se nanáší zdálky, a proto mají lepší mikrobiologickou stabilitu. Nemnoží se v nich tedy bakterie po dotyku s naší pokožkou.
Kuličkové deodoranty nebo antiperspiranty se také snadno aplikují, avšak je potřeba je nechat zaschnout. Na druhou stranu vydrží déle než spreje. Ačkoli se nanášejí v tenké vrstvičce, můžete pociťovat delší dobu vlhkost. Možná že před těmito dvěma typy dáváte přednost tuhým antiperspirantům. Jejich výhoda spočívá v komfortním pocitu po aplikaci. Pozor však při jejich nanášení, mohou zanechávat bílé skvrny na oblečení. Výběr je tedy zcela na vás a nelze říci, co je prospěšnější.
Pozor na skvrny
Deodoranty rozhodně nejsou určeny k tomu, aby se nanášely na oblečení. Někdy to trochu může svádět, protože díky parfémové složce jsou velice voňavé. Rozhodně se toho vyvarujte, jinak vám bude „odměnou“ oblečení se zažloutlými skvrnami.
Když se potíte moc
Hyperhidrózou označují lékaři onemocnění, při kterém dochází k nadměrnému pocení. Příčina může být různá, od neznámé příčiny až po choroby štítné žlázy, vysoký krevní tlak, hormonální dysbalance, obezitu a podobně. V tomto případě si pacienti s antiperspiranty nevystačí. Je třeba navštívit lékaře, který naordinuje potřebnou léčbu. Využívají se účinky léků nebo jiné metody, včetně aplikace botulotoxinu.
Botulotoxin
Aplikaci botulotoxinu považují lékaři za jednu z nejúčinnějších metod v boji s nadměrným pocením. Jde o jednoduchou metodu, při které se botulotoxin aplikuje nejčastěji do oblasti podpažních jamek. Zákrok trvá kolem 30 minut a provádí se v místním znecitlivění. Princip spočívá v zabránění převodu vzruchu nervových vláken na potní žlázu, která následně omezí až zastaví svoji aktivitu. Pacient se po tomto zákroku potí až pětkrát méně. Celý efekt trvá zhruba šest až devět měsíců, poté ho lze znovu opakovat.