Dobrým zdrojem, nejen pro relátka, tedy pro elektromagnetické relé, ale i pro další elektrosoučástky, je e-shop TME.eu. Je česky, zasílá i v ČR, a je doslova rájem pro každého, kdo kutí do elektra.
Polská společnost se sídlem v Lodži, Transfer Multisort Elektronik Sp. z o.o., se na pole prodeje elektronických součástek vrhla ve velkém. Díky tomu už nemusíme komponenty pro elektro shánět z různých zdrojů. TME se specializuje na prodej elektrotechnických dílů a součástek pro velké firmy, servisy, soukromníky, modeláře i kutily. Jednou z žádaných součástí sortimentu jsou právě relé, a též stykače.
Relé z TME
Googlíte po internetu „relatka“ nebo „rele“? TME nabízí elektromagnetické relé, polovodičové relé a instalační relé. Nejčastěji potřebujeme zejména to elektromagnetické. K dispozici jsou elektromagnetická relé jazýčková, miniaturní, průmyslová, výkonová a automobilová. Nabízí se též jako sady a prodává se i příslušenství k elektromagnetickému relé.
Co vlastně je elektromagnetické relé?
Tato elektrotechnická součástka byla původně vynalezena s poněkud jiným účelem, než pro co se využívá dnes. Když elektromagnetické relé vynalezl v roce 1835 Josef Henry, sloužilo jako zesilovač na linkách tehdejších telegrafů. Dnes je relé příkladem využívání elektromagnetu v různých řídících systémech a v automatizovaných soustavách. Obecně slouží ke spínání signálu. Charakterizuje jej malý odpor a vysoký počet spínacích cyklů. Funkci relé dnes sice umí přebírat polovodiče, přesto je mnohdy použití relátka výhodnější. Obvykle totiž umí zajistit galvanické (izolační) oddělení řídícího a řízeného obvodu.
Jak přesně elektromagnetické relé funguje?
Elektromagnetické relé funguje v podstatě stejně jako stykač. Spíná a rozpíná elektrický obvod. Je tedy určeno ke spínání výkonů. Na rozdíl od relé má však stykač schopnost spínat vyšší výkony. Relé je složeno z cívky, jádra z magneticky měkké oceli, dále má pohyblivou kotvu a pružné kontakty. Součástí je též výstup k připojení dalšího zařízení. Montovat se může do plošných spojů, například na DIN a do patice.
Jakmile se na cívku relé přivede napětí, vzniká magnetické pole. Výsledkem je přitažení kotvy s pohyblivými kontakty. Pružné kontakty se spojí s pevnými a sepne se elektrický obvod. Nebo se naopak rozpojí. Kontakt může být řešen jako spínací, rozpínací a přepínací.
Relé se používají v mnoha zařízeních
Například relé 109 je relé palivového systému řídící jednotky motoru – setkáte se s ním i u Škoda Octavia. Máte-li problémy se startováním, obvykle stačí vyměnit tuto prostou součástku za pár korun. Většina lidí to zvládne i doma svépomocí.
Jiným notoricky známým je relé 230V. Jde o přepínací relé pro ovládání osvětlení, signalizace, bojlerů, přímotopů a dalších běžných zařízení v domácnosti.