Jednotlivé typy reproduktorů lze rozlišit podle toho, jakým způsobem rozechvívají vzduch pomocí vibrací, které se pak přenesou do našich ušních bubínků, takže slyšíme zvuk. Z tohoto hlediska lze reproduktory a sluchátka rozdělit do tří druhů podle způsobu, jakým vyvolávají vibrace: dynamické, elektrostatické a planárně magnetické.
Dynamické reproduktory
V dynamickém reproduktoru se vzduch rozechvívá pohybem jádra cívky obklopené magnetickým polem, které se pohybuje dozadu a dopředu. Protože je však membrána reproduktoru tlačena a tažena pouze částí připojenou k jádru cívky, její tvar se deformuje, zejména při vyšších hlasitostech, což může způsobit zkreslení zvuku.
Elektrostatické reproduktory
Elektrostatický model funguje jinak, protože elektřina prochází vodivou membránou (mezi dvěma vodivými mřížkami), což způsobuje její vibraci, čímž se vytváří zvuk. Někteří audiofilové říkají, že elektrostatické reproduktory jsou nejlepší volba, jelikož jejich architektura jim umožňuje vytvářet téměř bezchybně detailní zvuk, což si snadno ověříte, pokud navštívíte některé hifi studio. Elektrostatické reproduktory však bohužel nejsou nejlevnější. Pokud ale máte na nákup hifi soustavy dostatečně velký rozpočet, mohou být elektrostatické reproduktory to pravé pro vás.
Planární magnetické reproduktory
Planární magnetický systém je kombinací obou technologií, funguje podobně jako elektrostatický systém, s tím rozdílem, že přes membránu neprochází elektřina a jejího pohybu je dosahováno magnetickým polem, podobně jako je tomu v dynamických reproduktorech.
Planárně magnetické reproduktory jsou střední cestou mezi jednoduchými dynamickými a špičkovými elektrostatickými reproduktory.
Rozhodnout se pro konkrétní systém není jednoduché. Vyžaduje to osobní poslech, který vám poskytne kvalitní hifi studio. Pokud bydlíte v Praze a okolí, nejlepší prostředí nabízí hifi poslechové studio Praha, kde si můžete osobně vyzkoušet jednotlivé reproduktorové systémy v dokonalé akustice.