Nákup vozu je obvykle proces, který je poměrně o nervy. Vyberete-li si špatně, budou vás následky špatného rozhodnutí provázet ještě několik let. Proto je opatrnost na místě a samotný výběr není radno podcenit. Ukažme si tedy několik základních pravidel, jak při výběru ojetého vozu postupovat.
1. Vím, kam jdu
Jsou autobazary, které nabízí pěkné, spolehlivé, moderní vozy a potom jsou tu ty ostatní. Nechci-li tedy strávit čas cestou do autobazaru, ve kterém poté zjistím, že neprodává vozy, jaké jsem si představoval, je na místě udělat si předem menší průzkum trhu. Bydlím-li například v Praze, mohu zadat do Google (a do Seznamu také) heslo „autobazar Praha“. Udělám-li to, objeví se mi hned několik stránek autobazarů. Ty lepší z nich (například Auto Výhybka Praha) mají zveřejněnou a pravidelně aktualizovanou nabídku prodávaných vozů. Z pohodlí domova tedy zjistím, jaký typ vozů autobazar prodává, a porovnám to s představou mojí.
2. Důvěřuj, ale prověřuj
I když se vám vůz na první pohled líbí a nevidíte na něm žádnou vadu, hned ho nekupujte. Nechte si od autobazaru ukázat potvrzení o původu a technickém stavu prodávaného vozidla. Dobré autobazary ho vždy mají. Například již zmíněný autobazar Auto Výhybka Praha poskytuje na původ vozu 100% záruku.
K prověření také patří možnost vyzkoušet si nezávazně vůz ještě před tím, než ho koupím. Ani to by vám slušný autobazar neměl odmítnout.
Pokud stále váháte, přiveďte si s sebou nezávislého odborníka, který se na vůz podívá a leckdy odhalí i skryté vady. Pokud je prodejce poctivý, nevadí mu to.
3. Jdu tam, kde mi pomohou
Převod vozu do osobního vlastnictví je leckdy zdlouhavý a administrativně náročný. Jděte tedy do autobazaru, kde jsou vám s ním ochotni pomoci. (Náš tip je autobazar Auto-Vyhybka.)
Nyní už jen zbývá popřát hodně štěstí při výběru vozu.