O transplantaci vlasů jste nejspíš už slyšeli, ostatně propaguje ji i mnoho celebrit. Nenapadlo vás ale, že by mohla zachránit váš problém? Porostu v oblasti spánků ubývá, dělají se tzv. kouty, postupně mizí porost na temeni hlavy. Vše se dá zachránit.
Transplantace vlasů – Jak probíhá?
Často se provádí transplantace vlasů, kdy se ručně přemisťují vlasové cibulky z oblasti porostu na místa, kde vlasy již nerostou (např. kouty). Tento zákrok využívají muži, ovšem stejně pomůže i ženám a také lidem, kteří bojují s dnes hojně skloňovanou alopecií. Sice transplantace neřeší léčebně vlasový úbytek, ale významně pomáhá k celkové estetice. Samotná transplantace vlasů řeší kouty, pleš na temeni hlavy, chybějící vlasy po úrazu (například v místě jizev), dokonce se dá transplantovat obočí nebo prořídlé vousy. Samotná nejčastější transplantace vlasů se nazývá FUE. FU znamená follicular unit, česky vlasový štěp a E lze vyložit jako extrakci.
Vlasová transplantace – Pro koho je vhodná?
Problém s ubývajícími vlasy řeší nejčastěji muži. Tento přirozený úbytek se nazývá androgenetická alopecie a postihuje až 80 % mužů. Může za to mužský pohlavní hormon dihydrotestosteron, který smršťuje vlasové kořínky. Ty posléze mizí a vlas následkem toho vypadne a již nevyroste nový. Vlasová transplantace ale pomůže i těm, kteří žijí dlouhodobě ve stresu, což se také projevuje vlasovým úbytkem. A co když má potíže s řídnoucí kšticí žena? Může trpět právě alopecií, jde i o důsledek změny hladiny hormonů, nejčastěji se tak děje po menopauze. Špatný stav vlasů ovlivňuje také nešetrná péče, tedy fénování, žehlení, obarvování (a hlavně odbarvování), nevhodné zacházení s vlasy, jako uléhání do postele s mokrou hlavou apod.
Vlasová transplantace – Jak probíhá?
Nemusíte se bát, jde o bezbolestný zákrok, kdy se vše rychle hojí a jizvičky budou takřka neznatelné. Nové vlasy začínají růst do 3 měsíců od zákroku. Je třeba počítat s tím, že ne všechny vlasové štěpy se ujmou. Podle statistik se uchytí průměrně 75 až 80% implantovaných štěpů. Co se týká formy provedení, existují robotická transplantace vlasů a manuální transplantace vlasů. Robotická forma je moderní, kdy se pod dohledem lékaře robotem extrahují vlasové štěpy a poté se připraví prostor, kam se umístí. Jde o techniku, která není tak precizní jako manuální, proto se využije spíš v méně závažných případech. Manuální transplantace vlasů se provádí odběrovou jehlou s různými průměry. Klasikou je 0,80 milimetrů, používají se však i jehly o průměru 0,60 milimetrů, čímž se minimalizuje velikost následných jizviček.
Transplantace vlasů FUE a FUT
Zmínili jsme častou metodu FUE. Ta je optimální pro menší a střední stupeň plešatosti. Právě u ní se využívají zmíněné jehly v nejnižším průměru 0,60 – 0,65 milimetrů. Sice se jedná o náročnější výkon, ale výsledky jsou o to ohromující. Pak existuje i metoda FUT (follicular unit transplantation). Ze zadní části hlavy se odebere rovnou pruh kůže, z něho se sejmou štěpy, což je lepší pro větší plešatost, protože se uchytí 95 % štěpů.
Vlasová transplantace – Co dodržovat?
Aby byl efekt zákroku co nejlepší, musíte dát štěpům čas na uchycení a jednat s nimi opatrně. Jako když se zraníte, akorát zde to ani nebolí. Ranky se hojí asi do 10 dnů, pak se objeví stroupky. Je doporučováno spát s vyvýšenou hlavou. Doporučuje se vlasy nebarvit. Pokud ale potřebujete zakrýt šediny, udělejte to nejdříve měsíc od zákroku. Hennou nebo přírodními barvami můžete již 14 dní po zákroku. Po stejné době si vlasy lze ostříhat, holit po měsíci. Dejte si však pozor na zvýšenou fyzickou aktivitu. Zrychlený tep a dech mohou zvyšovat krvácení, pot dráždí operační ranky. Proto moc nesportujte a pozor i na sex. Co se týká růstu, tak během zmíněných 3 měsíců vám začnou růst nové vlasy, obnova trvá i rok. Výsledek ale stojí za to.
Zdroj informací: https://www.perfectclinic.cz