Česká populace se od počátku devadesátých let minulého století znovu začala učit svobodně podnikat a investovat do akcií, podílových fondů, nemovitostí, drahých kovů i komodit. Zatímco za minulého režimu bylo v podstatě jedinou možností uložit volné prostředky na vkladní knížku, případně v hotovosti doma, v současnosti jsou možnosti nakládání s nimi velice široké. Nemalé procento obyvatel Česka však stále nechává své peníze uloženy v bankách.
Když máte peníze v bance, nemůžete očekávat jejich zhodnocení
Před lety se banky snažily získávat klienty nabídkou výhodně úročených spořících účtů a termínovaných vkladů. Ty časy jsou ale nenávratně pryč. Jen málokterá bankovní instituce vám dnes nabídne úrok přesahující dvě procenta, výhodnější úročení navíc bývá omezeno pouze na určitou dobu, případně pro jeho dosažení musíte splnit různé podmínky. Ve většině případů také platíte poplatky za samotné vedení účtu, případně i realizované transakce. V bankách se proto dnes vyplatí držet pouze ty prostředky, které potřebujete mít k dispozici na pravidelné výdaje a rezervu ve výši, která vám zajistí možnost okamžitě vyřešit nečekané situace.
Největším strašákem těch, kteří spoří, je inflace
Hotovost i finance na bankovních účtech jsou vždy ohroženy inflací. Její nástup přitom většinou dokáží odborníci včas předpovědět. Již na konci prvního pololetí loňského roku se v tištěných i internetových médiích a dalších sdělovacích prostředcích objevovaly zprávy, které upozorňovaly, že hodnota peněz začne v brzké době klesat. Na vině je pandemie koronaviru, resp. výrazné a dlouhodobé utlumení mnoha oblastí ekonomiky, které mělo spolu s dalšími opatřeními omezujícími mezilidské kontakty zamezit šíření nákazy, nebo alespoň omezit jeho rychlost. Inflace je logickým důsledkem koronavirové krize a Česká republika zdaleka není jedinou zemí, která jí v současnosti čelí. Ti, kteří zatím své prostředky nezabezpečili, by rozhodně neměli otálet.
Se zlatem nemusíte mít obavy z budoucnosti a finančních problémů
Zlato a stříbro jsou drahé kovy, kterých si lidé cenili již v dávné minulosti. Získaly si oblibu jako platidlo i materiál k výrobě šperků a luxusních dekorací. V moderní době jsou navíc nepostradatelnou surovinou v mnoha oborech včetně zdravotnictví a elektrotechniky. Zlato má pro investory, kteří se ho rozhodnou nakoupit v České republice, oproti stříbru jednu zásadní výhodu – je osvobozeno od daně z přidané hodnoty. Ta činí 21 % ceny, rozhodně se tedy nejedná o zanedbatelnou částku. Právě teď navíc můžete zlato nakoupit za příznivou cenu. Vzhledem k současnému vývoji se dá usuzovat, že v dohledné době levnější rozhodně nebude. Navíc je známo, že cena zlata v dlouhodobém horizontu průběžně roste.
Na koho se obrátit, když chcete koupit zlato?
Vždy si vyberte spolehlivého prodejce, který dodává zlato vysoké ryzosti za příznivou cenu. Důležité také je, abyste v jeho nabídce našli zlaté slitky nebo zlaté mince za cenu, která odpovídá vašim představám a možnostem. Sortiment, ze které si zaručeně vyberou drobní i velcí investoři, najdete například na adrese zlate-mince.cz. Proměnit ve zlatu tu můžete jen několik málo tisícovek i statisíce, záleží jen na vašem rozhodnutí.
Je lepší pořídit si zlaté mince nebo slitky?
Pokud je pro vás důležitá diskrétnost a jako negativum zlatých slitků vidíte fakt, že jsou opatřeny sériovými čísly, jsou pro vás jako stvořené zlaté mince Wiener Phiharmonikerr. Pořídíte je za stejnou cenu jako slitky, přitom jsou zcela anonymní. Mnoho lidí však raději volí zlaté mince s opravdovou sběratelskou hodnotou. Mezi takové patří zlaté dukáty. Ty se i dnes vyrábějí ve velikosti a ryzosti, kterou ustanovil významný český král a římský císař Karel IV. již ve 14. století.