Itálie je přímo ideální destinací pro silniční cyklistiku, není proto divu, že právě v této zemi se vyrábí opravdu kvalitní silniční kola, cyklistické oblečení a další vybavení pro cyklisty. Tuto kvalitu se určitě vyplatí dopřát si i na českých silnicích. Rozdíl při jízdě poznáte.
I v Česku je cyklistika velmi populární, ať už ta horská, nebo silniční. Při silniční cyklistice máte možnost zlepšit kondici a poznat naši krásnou krajinu. Jaké kolo si k tomu vybrat?
Jaké by mělo být silniční kolo?
Silniční kola mají velmi lehký rám, kola a další komponenty. Vyznačují se úzkými koly a pneumatikami pro co nejnižší odpor při jízdě na silnici. Nemají odpružení, na pevném povrchu není potřeba. V dnešní době je poměrně běžné, že ta lepší kola – příkladem je právě italské silniční kolo Bianchi – mají karbonový rám. A o geometrii rámu jde především!
Na první pohled sice všechna silniční kola mohou vypadat podobně, ale v geometrii rámů existují rozdíly. Velikost je nejlepší vyzkoušet. Obecně byste každopádně měli vědět, že sportovní rámy jsou tvrdší, citlivé, přesné, okamžitě vrací odezvu, ale méně tlumí vibrace. Hobby rámy odpustí chyby, bývají stabilnější a vesměs kratší.
Pokochejte se italskou kvalitou
Značku Bianchi jsme již zmínili. Právě ona je italskou legendou v silniční cyklistice a nejstarší cyklistickou firmu na světě. Svoje kola vyvíjí mimo jiné ve spolupráci s NASA, společně vyvinuli technologii Countervail (CV) pro lepší pohlcení vibrací a vyšší tuhost.
Ačkoliv se zaměřuje primárně na silniční cyklistiku, za zmínku stojí i jejich model Bianchi e-Omnia, elektrokolo vhodné do středně náročného horského terénu s neopakovatelným futuristickým vzhledem!
A v Itálii ještě chvíli zůstaneme. Pochází odsud totiž také Castelli oblečení, aerodynamické dresy s nanotechnologiemi, v nichž se budete cítit dobře při jízdě za jakéhokoliv počasí.
Jste vybaveni? Nastudujte 6 nejkrásnějších českých cyklotras a vzhůru do sedla!