Jak si zařídit domácí nabíjecí stanici pro elektromobil?

Elektromobily už jsou v dnešní době relativně dostupné. To samé platí i pro domácí nabíjecí stanice. Připravte se ale na to, že vás to vyjde na dost peněz.

Vlastnění elektromobilu v dnešní době už téměř nic nebrání. Nepotřebujete ani vyhledávat nabíjecí stanice. Jednu takovou si totiž můžete postavit i doma. Co je k tomu potřeba? To vám řekneme v následujících řádcích.

Co je potřeba zařídit?

Než vůbec bude moct domácí nabíječka pro elektromobil v útrobách vaší garáže vyrůst, musíte si zjistit několik důležitých informací. Jde především o možnosti nabíjení vašeho elektromobilu a jak výkonnou má vlastně palubní nabíječku. Svého prodejce se také zeptejte, jaké nabízí možnosti servisu domácího nabíjení. Poskytne vám certifikované odborníky pro návrh řešení, nebo má dokonce v prodeji vlastní nabíječky na elektromobil?

Až zjistíte všechno potřebné, zaměřte se na revizi rozvodů. Elektrické vedení ve vašem domě totiž musí být schopné přenášet vysoký elektrický výkon po dlouhou dobu. Zapomeňte na kutila od vedle, ale najměte si opravdového profesionála. Odborná kontrola totiž zajistí vše potřebné. Vy tak budete mít jistotu, že vše funguje, jak má. A pokud nefunguje, tak vám odborník doporučí příslušné změny. Za tuto kontrolu zpravidla zaplatíte kolem 2-5 tisíc korun.

Poslední kroky

Od domácí nabíjecí stanice chybí už krůček. Teď už stačí jen provést návrh řešení. Ten musí zohledňovat požadovaný výkon a zvolený wallbox Tesla zase musí odpovídat vaším požadavkům. V závislosti na to, co od wallboxu vlastně požadujete, si můžete předběžně vypočítat i cenu. Ta se bude pohybovat v rozmezí 12 až 60 tisíc korun. Za samotný návrh řešení pak zaplatíte i více než 20 tisíc korun.

V případě, že po vás budou odborníci požadovat maximální možný poplatek, můžete se dostat i na více než 100 tisíc korun. Na konci totiž bude nutný ještě jeden výdaj v podobě fyzické instalace, za kterou zpravidla zaplatíte dalších 5 až 10 tisíc.