Posuvné měřítko, krejčovský metr, pravítko, svinovací metr. S touto výbavou si v domácnosti při ověřování rozměrů obvykle vystačíte. Profesionálové ovšem využívají trochu jiné postupy. Nemohou každý výrobek pečlivě přeměřovat. Člověk je navíc omylný, mohl by se přehlédnout.
Právě z toho důvodu se ve velkovýrobě využívají kalibry. Chytré pomůcky, které neměří, ale velmi rychle vám potvrdí, zda výrobek rozměry odpovídá předpisům, nebo nikoliv.
Na kalibru nenajdete žádnou stupnici
Kalibry nemají stupnici, neslouží k měření. Například takový válečkový kalibr má dvě strany – jednu dobrou a druhou zmetkovou. Ta dobrá musí jít na výrobek nasadit, ta špatná ne. Pak je všechno v pořádku. Když jdou nasadit obě, je problém. Pokud ani jedna, jde o opravitelný zmetek. Číselnou stupnici tedy k ničemu nepotřebujete, aspoň nemusíte odečítat čísla a nestane se, že byste se spletli.
Také třmenový kalibr má dvě strany. U jiných typů kalibrů, kde by nebylo možné toto provedení, dostanete dvě části. Opět jednu dobrou a jednu zmetkovou. Kalibry se využívají pro ověřování rozměrů různých výrobků, proto jich existuje velká řada včetně např. závitových kalibrů.
Hodí se zejména pro velkovýrobu
Vzhledem k tomu, že kalibr slouží k ověření konkrétního rozměru, vyrábí se právě na daný výrobek. Proto jsou kalibry vhodné spíš do velkovýroby, kde se produkuje více stejných výrobků. Nechávat si vyrábět kalibr na výrobu jednoho produktu by bylo neekonomické.
Přesto existuje jedna výjimka. Jsou jí závitové kalibry. Ty užije i kutil v domácí dílně, jelikož u závitů není příliš obvyklé, že by měl každý jiný rozměr, naopak se vyrábí v několika standardizovaných rozměrech.
Domácí kutilové, kteří by chtěli kalibry na ověřování závitů, se mohou obrátit na firmu Michovský tools. Závitové kalibry jsou standardizované, jinak lze však vyrobit kalibr i úplně na míru podle výkresu.