Chystáte-li se provozovat online službu, budete si muset zřídit webhosting u některého z mnoha poskytovatelů. Nabízí se však i další možnosti, mezi které patří vlastní server. Pro koho je takové řešení vhodné a jaké jsou jeho výhody?
Obecně jsou pro jednotlivce a menší firmy finančně výhodnější webhostingové služby, protože nabízí nemalou úsporu nákladů a provoz je z technického hlediska jednodušší. Aby online služba fungovala, musí být o server dobře postaráno, což v praxi znamená stabilní teplotu, řešení pro případ výpadku elektrického proudu a samozřejmě i dostatečně rychlé připojení k internetu. Sdílený hosting však v žádném případě není bez chybičky, a proto se provozovatelé online služeb často přiklání k takzvaným virtuálním serverům.
Ale co když vám nebude stačit ani výkon virtuálního serveru? Máte-li se svým projektem velké plány a vysoké nároky, nezbude vám, než si pořídit vlastní server. Obrovskou výhodou je možnost individuální konfigurace na základě specifických potřeb. Navíc se nebudete muset starat ani o jeho provoz – stačí se obrátit na některou z mnoha server-housingových služeb a umístit hardware profesionálního datacentra.
Zdánlivou nevýhodou vlastních serverů je vyšší pořizovací cena, která může v případě většího počtu počítačů nabourat firemní rozpočet. Ale i to se dá poměrně elegantně vyřešit nákupem repasované výpočetní techniky.
Bazarový server je o poznání levnější než nový hardware. Ačkoliv se však jedná o již používanou výpočetní techniku, nemusíte se obávat špatného technického stavu či nedostatečného výkonu. Repasované servery se naopak do prodeje dostávají ve špičkové kondici a při nákupu si je nakonfigurujete dle potřeby.
K nejspolehlivějším repasům patří Dell servery, případně servery značek HP, IBM a Fujitsu. Poohlédnout se po nich můžete na www.czech-server,cz, kde vám ochotně poradí s výběrem.