Měli byste pracovat v noci?

Jste kurva nebo zloděj? Ne, nemusíte být ani jedno, ale nemohl jsem si odpustit připomenout ten krásný výrok poslance Krátkého, který se tak nelichotivě vyjádřil o všech lidech, kteří pracují v noci. I když on to tak jistě nemyslel, byl jen vyděšený jako králík v pasti z toho, že by snad musel pracovat v noci. Ale jak na nás vlastně působí práce v noci?

Práce v noci je potřeba, ať už jde o nepřetržitý provoz, nebo o práce, které se přes den dělat nedají. Na lidské tělo i mysl nemá zrovna blahodárný účinek, ovšem podle toho by také měla být adekvátně ohodnocena a člověk který dělá v noci by to měl na svém platu poznat. Ale co si budeme nalhávat, většinou tomu tak není. Noční směny jsou pro organismus velkou zátěží a na zdraví mají velice negativní vliv, hlavně kvůli tomu, že tělo bývá často přespříliš unavené, má převrácený biorytmus a ponocování je také velkou zátěží na srdce. Ovšem, to není všechno. Podle průzkumu ve kterém léta testovali letušky a policisty pracující v noci a jen ve dne přišli na to, že ta část pracující v noci má větší riziko vzniku rakoviny. Samozřejmě proti tomu něco můžete dělat, pokud tedy už v noci dělat musíte. Je důležité dodržovat určitou pravidelnost, tedy důkladně spát ihned co se dostanete domů, dodržovat pravidelnost stravování a podobně. Ačkoli z praxe je známo, že spánek po noční není spánek, ale spíše padnutí únavou. Nicméně, nespat po noční, či jít spát až odpoledne je hodně špatné a vaše tělo tím velmi trpí.

Dalším negativem nočních směn je dopad na váš mozek. Ten samozřejmě také potřebuje spánek, a když mu ho nedopřáváme, jeho funkčnost se rapidně snižuje. Což je jasné, jen si zkuste po noční počítat rovnice. Lidé dělající v noci také mají často kolísavou náladu, díky únavě mívají náladu často špatnou a ani po vyspání, které bývá stejně nedostatečné, to nebývá lepší. Práce v noci vás navíc může vyčerpat až do extrému, kdy u vás nastane tzv. „burnout“, tedy syndrom vyhoření, což už je ale vážný problém a nikdy jsem neslyšel o nikom kdo by něco podobného měl. Častější bývá úplně obyčejné vyčerpání, které je u lidí pracujících v noci, či na směny, častější. Projevuje se např. bolestí hlavy, svalů, očí, nechutenstvím, ospalostí, podrážděností, neurotickými stavy, závratěmi, zhoršováním paměti a pozornosti, malátností. Vyčerpanost je stav vystupňované duševní, sociální a fyzické únavy, který je provázen silným a trvalým stresem, zátěží, subdepresemi až depresemi. Samé hezké věci.

Že práce v noci není nic zdravého víme. Je ale opravdu zaplacená lépe, než když děláte jen ranní? Ano, mělo by to tak být, nicméně není tomu tak, rozhodně tam není takový rozdíl, který by byl adekvátní tomu, že si ničíte zdraví. Což je špatně. Zákoníkem práce nařízené příplatky za práci v noci nejsou nikterak veliké a proto záleží spíše na zaměstnavateli. Na druhou stranu, výhoda práce v noci je ta, že člověk má k dispozici více volna, což je ovšem jen teoretické, protože když je člověk unavený tak, že se mu nechce ani vstát z postele, tak je mu volno celkem k ničemu.

Pracujete-li, nebo pokud přemýšlíte o tom, že byste vzali práci v noci, dobře si to předtím rozmyslete a spočítejte si, jestli se vám to vůbec vyplatí a to nejen finančně. Zdraví je totiž důležité a mělo by být na prvním místě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *