Recyklace kovu je u nás v ČR již tradiční záležitostí. Firmy tuto surovinu stále poptávají a nabídka je dokonce nižší než poptávka. Právě díky recyklaci kovu je možné vyrábět produkty levněji a zároveň tak snížit ceny konečných produktů zákazníkům. Co vše sběrny s výkupem kovů přijímají?
Mluvíme-li o kovu, většina z nás si představí klasické železo. I když železo je snad nejznámějším kovem, surovin tohoto typu existuje mnohem více. A dobrou zprávou je, že většinu z nich je možné recyklovat a dále využít při výrobě produktů!
Co je a není kov?
Ne vše, co si myslíte, že patří mezi kovy, je skutečně kov. Sběrny například nepřijímají kombinované obaly jako jsou nápojové kartony, víčka od jogurtů nebo zavařenin, obaly od jedů či zapáchající a znečištěné obaly, obaly od sušenek, bonbonů či cigaret. Ačkoliv výše zmíněné obaly mají kovový vzhled, do kovů zkrátka nepatří.
Výkup kovového šrotu a kovového odpadu se týká například lehkého a těžkého kovového šrotu, kusového litinového odpadu, ocelových a litinových třísek, elektroodpadu a tzv. lehkého odpadu nízké čistoty (typicky domácí spotřebiče).
Změny ve výkupu kovů
Sběrny s výkupem již od roku 2015 nesmějí za vykoupené kovy v hotovosti. Vláda totiž vydala nařízení, které mělo omezit rozsáhlé krádeže kovových předmětů jako jsou mosty, zábradlí, koleje a tak dále. Poruší-li firma toto nařízení, hrozí jí pokuta až do výše 1 milionu Kč.
TSR Czech Republic, s. r. o.
Výkupem kovového odpadu a šrotu se u nás v ČR zabývá například společnost TSR Czech Republic, s.r.o., která výkup kovů i jejich následné zpracování realizuje v mnoha pobočkách po celé ČR. Na daných provozovnách dochází i k následnému zpracování vykoupených surovin. Zpracovaný materiál je pak typicky vykupován firmami, které jej využívají pro výrobu dalších produktů.