Při výběru stolního počítače je potřeba vybírat celou řadu komponentů, které pak dohromady vytvoří soustavu, která bude uživateli maximálně vyhovovat. Jedním z klíčových komponentů je pak monitor, protože je to právě on, na který se po celou dobu uživatel dívá. My vám pomůžeme s výběrem.
LCD nebo LED?
Nejzákladnějším a zároveň nejjednodušší otázka je, zda volit LED nebo LCD monitor. V obou případech se jedná o tři subpixely a displej z tekutých krystalů. Ale rozdíly se mezi nimi najít dají.
Technologie LCD pracuje na principu vrstev filtrů a tekutých krystalů, které se díky podsvícení a polarizaci natáčí tak, aby z procházejícího světla vygenerovaly požadované barvy a barevné odstíny.
Takové LCD monitory jsou:
- lehké
- tenké
- mají malou spotřebu
- nepoškozují lidský zrak
Led technologie pracují na stejném principu, ale světelný zdroj používá LED diody místo klasických reflektorů. Tyto monitory jsou až o desítek procent méně energeticky náročné a dokáží zobrazovat s lepším kontrastem a jasněji. LED technologie jsou novější a tudíž také dražší.
Vybírejte s rozmyslem
V současné době na trhu existuje přes několik stovek monitorů, což umožňuje možnost výběru, ale také to může zamotat hlavu nejednomu zákazníkovi. Většinou se lidé orientují podle ceny a velikosti úhlopříčky, což je málo. Jsou daleko důležitější parametry, které vypovídají i kvalitě a možnostech monitoru.
Sledujte pixely
Klíčovou roli sehrává především rozlišení, a to hlavně u moderních plochých monitorů. Na tento parametr se přímo váže rozteč obrazových bodů. Obrazové body se jinak nazývají pixely. Obecně platí, že čím větší bude počet obrazových bodů, pixelů, tím větší množství informací monitor zobrazí.
Výsledný údaje je pak udáván v poměru, kolik je pixelů v řádků a kolik ve sloupci. Ty nejlevnější monitory mají většinou rozlišení 1366×768 bodů. V současné době je ale stále více rozšířené a vyhledávané FullHD rozlišení, což je 1920×1080 obrazových bodů.
Úplnou novinkou jsou pak monitory s rozlišením 4K, to znamená 4krát větší rozlišení než u Full HD, takovému rozlišení pak samozřejmě odpovídá kvalita obrazu i výše pořizovací ceny.
Přiměřená velikost úhlopříčky
Údaje o úhlopříčce se udávají v palcích. Jeden palec odpovídá 2,54 cm. Velikost monitoru by se měla vybírat podle potřeb a využití celé soustavy. Pokud se tedy vybírají LCD monitory k počítači do kanceláře ideální velikost bude 17 až 19 palců, ty poskytují dostatečnou pracovní plochu.
Větší monitory se pak hodí na sledování filmů, hraní her i surfování po internetu, kdy se doporučuje 21 palců a více. LCD monitor 24 palců se skvěle hodí náruživým hráčům. Obecně pro výběr velikosti monitoru se doporučuje, že čím větší monitor, tím lepší vizuální zážitek. Volba by měla být přizpůsobena prostorovým možnostem a účelu. Důležité je, že větší znamená lepší.
Poměr stran monitoru
V dnešní době je na výběr pouze ze dvou poměrů stran, a to 16:9 – širokoúhlé nebo 4:3 – klasické. Většina lidí pro kancelářskou práci volí rozměry klasické, tedy 4:3, ovšem v dnešní době kdy se používá více aplikací naráz jsou rozměry 16:9 vhodnější.
Doba odezvy a připojení
Obecně platí, že čím je odezva kratší, tím lepší. Pro běžnou kancelářskou a domácí práci bohatě stačí okolo 8 ms, pro hraní počítačových her je pak ideální kolem 4 ms a méně.
Při vybírání ideálního připojení monitoru je to jednoduché, vybírá se podle konektoru, který podporuje grafická karta. Je tak možnost vybírat z analogového řešení VGA, který se používalo v minulosti a je vhodný k levnějším grafickým kartám, nebo DVI, které je v současné době top. Základem tak je si pořídit grafickou kartu s DVI konektorem.
Jeden komentář u “Vybíráme nejlepší monitor k počítači”
Komentáře jsou uzavřeny.