Síla piva a vína
‚Pivo dělá hezká těla‘ – tak zní jedno staré české přísloví. Co je ale na tom pravdy? Tento zlatavý a lehce nahořklý nápoj, jak ho známe, se objevil už v roce 1842 v Plzni. Pivovarský sládek Josef Groll tehdy uvařil první pivo tzv. plzeňského typu, tudíž spodně kvašené a hořké. A už v 19. století lidé věděli, že je pivo velmi zdravé.
Pivo je bohatým zdrojem vitaminů řady B (B1, B2, B6). Tyto látky dodávají tělu energii, podporují činnost trávicího ústrojí a zrychlují hojení zánětů a pomáhá správné funkci nervového systému. Vláknina zas pročistí střeva od škodlivin. Nehledě na jeho blahodárný účinek na trávení. Po takové dobré ‚dvanáctce‘ vám odlehne daleko lépe a rychleji než po nějakém medikamentu.
Nesmíme zapomenout také na víno, zejména kvalitní červené. Tento ‚nápoj bohů‘, jak vínu přezdívaly různé kultury, pili už Starořekové, Sumerové a Egypťané. V současnosti jsou vína výborná z Francie, a to z oblasti Bordeaux a ze Španělska z Gran Reserva. Červené víno obsahuje mnoho antioxidantů, které působí protirakovinně a proti stárnutí buněk. Napomáhá krvetvorbě a udržuje hladinu červených krvinek v krvi.
Podle toho, kolik bychom do těla těchto vitaminů a minerálů měli vpravit, tak by průměrný muž měl vypít asi jedno velké pivo (nejlépe právě plzeňskou dvanáctku) a žena jedno malé pivo. U vína je to u obou pohlaví stejné, jedna sklenička kvalitního červeného vína denně. Ale zase pamatujme na přísloví, že nic se nesmí přehánět.